Отиди на
Форум "Наука"

Сталин е помогнал на СССР или обратното?


DrG

Recommended Posts

  • Потребител

Предложението на Warlord от темата за личностите, бих искал да обсъдим личността на Йосиф Висарионович Джугашвили и приноса на този

мустакат чичко за СССР.

Моето мнение е, че преди Сталин да дойде на власт 1924 г. ( ако не се лъжа) Русия все още се е въстановявала не толкова от Първата световна война, колкото от революцията. Една разпоскъсана империя, в която всеки народ, влизащ в границите й се опитва да извоюва своята независимост- това е Русия. Когато Сталин умира през 1953 той оставя Червената империя.

След него идва царевичака Хрушчов, после Брежнев, след това поредицата лидери, чието управление се нарича "герунтофилско", защото като вземат властта живеят по 1 година и си отиват в мир. После идва и любимия на всички Горби.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 53
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Глобален Модератор

От икономическо-техническа гледна точка след 1924 СССР бележи възход, но цената му е твърде тежка, а целта твърде неоправдана. Само така ще го кажа като за начало. И друго - той изкривява марксистко-ленинисткото учение и поема по-съвсем друг път, който както видяхме не доведе до световна победа на социалистическата революция.

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Милиони са обичали и още толкова мразели Сталин. Според мен няма спор, че е вдигнал Русия, но много насилствени методи е използвал. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
От икономическо-техническа гледна точка след 1924 СССР бележи възход, но цената му е твърде тежка, а целта твърде неоправдана. Само така ще го кажа като за начало. И друго - той изкривява марксистко-ленинисткото учение и поема по-съвсем друг път, който както видяхме не доведе до световна победа на социалистическата революция.

Наистина методите му не са хуманни, но в сравнение с другия зъл мозък на столетието го прави не заради расовата си омраза, а заради "леко" изкривеното си съзнание с мислълта, че помага на държавата. Пропадането на СССР е продиктувано от грешките на наследниците на Сталин. За идеите на Маркс и Ленин е напълно разбираемо, все пак и днешната демокрация е много далеч от първообраза си, реалността е винаги друга.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И все пак като всеки велик диктатор погубил милиони в името на една кауза. Казват, че благодарение на него се сложи края на Втората световна война, но тези милиони тежът и според мен не оправдава жертвите. Най-страшното е, че въпреки страданието, те са го почитали.

20 милиона руснаци...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

По същата логика можем да кажем същото и за Хитлер - и при него започва индустриален и икономически възход на Германия, която е разорена от Първата световна война. Въпроса е, че той губи Втората световна, а Сталин я печели. Края на тази война не е заслуга само на Сталин, а освен това той също като Хитлер вече се е готвел да започне война в Европа. Така, че ако германците не го бяха нападнали, малко след това той така или иначе щеше да нападне тях.

п.п. 25 милиона, са жертвите които СССР дава само във Втората световна война. Въобще не броим репресиите на Сталин в мирните години преди и след войната. Ще дам за пример - първата петилетка от програмата за мощна индустриализация на СССР, която поглъща живота на 7 000 000 души, измряли от студ в Сибир при нечовешки условия на работа за строеж на заводи. Отделно трябва да прибавим масовите чистки и архипелагът от концлагери ГУЛаг. Въобще десетки милиони човешки животи лежат на съвестта на вожда. Незнам дали това е правилният подход за издигане на една държава като индустриална и военна супер сила. Това така или иначе е щяло да стане, макар и с по-бавни темпове, но е щяло да бъде компенсирано от милионите мъртъвци, които щяха да бъдат работна ръка и мозъци за народа и развитието му за в бъдеще. Надпреварата в превъоръжаването и подготовката за световна война обаче не позволяват тези процеси да протекат нормално. И според мен лично определено това не е било за добро.

Дори и ако сметнем, че загубата на всеки човешки живот е оправдана щом е в името на напредъка на СССР, пак не съм склонен да приема, че ролята на вожда е била положителна.

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Warlord, явно си чел "Ледоразбивачът". Сталин наистина се е готвел за война и е бил изпреварен. Проблемът му е бил, че той се е готвел за експанзивна война, а не за дефанзивна, каквато всъщност представлява началото на Втората световна война за СССР.

Относно жертвите, съгласен съм с вас. Но ако го нямаше този изключително ускорен индустриален скок, дали руснаците щяха да могат да обърнат войната? И най- лесната алтернатива, която Сталин е имал за да успее да превърне СССР в първа сила е именно тоталитарната система, на която е бил начело, е била именно тази.

И Сталин умира през 53 година, тогава светът още се е въстановявал от войната, не може да се трвърди, на какво е щал да прилича СССР ако той го е водил още 10 годинки.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Warlord, явно си чел "Ледоразбивачът". Сталин наистина се е готвел за война и е бил изпреварен. Проблемът му е бил, че той се е готвел за експанзивна война, а не за дефанзивна, каквато всъщност представлява началото на Втората световна война за СССР.

Чел съм я, и съм съгласен общо взето с повечето неща изказани от В.Суворов в нея. :)

Но ако го нямаше този изключително ускорен индустриален скок, дали руснаците щяха да могат да обърнат войната?

Според мен пак щяха. Шеметният блицкриг, с който вермахта нахлува толкова на дълбоко в СССР през 1941 се дължи най-вече на факта, че Сталин вече е бил разрушил всички отбранителни линии по границата, готвейки се за грандиозни настъпателни действия. Така, че дори можем да го обвиняваме за първоначалният успех на германците, жертвите и продължителността на войната.

И Сталин умира през 53 година, тогава светът още се е въстановявал от войната, не може да се трвърди, на какво е щал да прилича СССР ако той го е водил още 10 годинки.

Според последните проучвания Сталин най-вероятно е бил отровен от генералите му, които са шпионирали кабинета му. Причината да го отстранят, е била че е готвел нова война, а вече е била открита и атомната бомба... Така, че той едва ли щеше да донесе нещо хубаво на СССР с по-нататъшната си дейност.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
мразя го защото е бил виновен за страданието на милиони.

И за смъртта на още толкова.

- уважавам го защото е спасил живота на милиарди.

Спасил е животът на милиарди!!!??? :Oo: Я кажи какво точно имаш предвид.

- уважавам го и за , това че е издигнал една съкрушена империя от пепелта

и я е превърнал в сила която не може да бъде победена.

Русия винаги е била колосална и непобедима сила. И Ленин или Троцки да бяха продължили да я управляват след 1924 тя щеше да се издигне и развие със своите огромни залежи и работна ръка, която във военно време е най-многобройната армия в света.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Доколкото знам проектът не е бил в съвсем завършена форма. Двама от немските учени с еврейски произход разработвали новото оръжие дезертират в САЩ и там завършват идеята си, въпреки че се очертава и кръг от учени, които се обединяват против бомбата съзнавайки, че тя ще бъде пагубна за човечеството. Но в крайна сметка американците решават да я изпробват, за да сломят по някакъв начин яростната японска съпротива, която заплашва да продължи доста след крахът на Германия.

Но да кажем, че германците бяха успяли първи да направят атомната бомба и я бяха пуснали някъде - щеше да има стотици хиляди жертви. Но бомбата беше направена в САЩ - и какво? Американците я пуснаха и избиха стотици хиляди - същото.

Не Сталин е спасител на света, нито пък разгромът на нацистка Германия е изцяло негова заслуга.

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

siriys Много ти благодаря за тази информация защото я чувам за първи път :good:

Моето мнение е, че Сталин наистина е бил най голямата опора и причина за края на Втората Световна Война. И американците са искали да си върнат заради Пърл Харбър с много по жесток начин на Япония и да се помни за дълго, но е неоправдана, защото още има хора страдащи от нея трагедия. А аз поне не помня Русия да е хвърлила някъде атомна бомба и да има жертва (впрочем аз незнам въобще те дали са хвърлили някъде бомба). Бях чул, че някъде опържили с лазер японци, но не се сещам къде и кога беше.

Явно е искал всичко да стане прекалено бързо и затова жертва толкова много хора във войната, но нещата явно не стават така и е трябвало да забави темпото и да не дава толкова много жертви в тази война. :head_hurts_kr::hmmm:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
А аз поне не помня Русия да е хвърлила някаде атомна бомба и да има жертва (впричен аз незнам въобще те дали са хвърлили някаде бомба). Бях чул, че някаде опържили с лазер японци, но не се сещам каде и кога беше.

Единствените две атомни бомби хвърлени до сега са от американците през 1945.

Това с лазера е друга история. Става въпрос за граничен конфликт с Китай през 50-те години. Около него се въртят какви ли не легенди за тайни съветски оръжия, за отваряне на озоновия слой и тн. Истината е, че китайците вкарват танкова бригада на спорен граничен остров в река Амур, а руснаците ги подлагат на бесен артилерийски и ракетен обстрел. Изстреляни са стотици ракети на едно и също място при което температурата е достигнала до няколко хиляди градуса и самите танкове са се стопили, да не говорим за войниците.

Колкото до Сталин - аз бих го определил като болен грандоман. Но като цяло не може да му се отрече и практичността в действията. Все пак излиза победител от най-големия военен конфликт в историята.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Мерси за иннформацията :good: Аз не съм запознат с техническите въпроси около принципите на които действа този лазер и не съм в състояние да го дискутирам. Но специално за съветско-китайския конфликт от 60-те, никак не е нужно да се намесва въпросният лазер или каквото и да било тайно съветско оръжие. Самият инцидент дори не е потулен, а е станал обществено достояние и се знае какво точно е станало.

На граничния остров в реката китайците вкарват около 2000 войници изтласквайки руснаците след жестоки престрелки с автоматично оръжие, унищожават и няколко руски танка от нов тип.

Отговорът на руснаците обаче е съкрушителен - на фронт от около 10 км те изстрелват над 200 снаряда и ракети. Реактивната артилерия на руснаците буквално превръща бойното поле в крематориум - китайските танкове в локви течен метал, а живата им сила - в изпарения, достигайки температура от 2000-3000 градуса!

От там идват слуховете, че китайската армия била изпарена с някакъв лазер или чрез отваряне на озоновия слой. Но в този случай няма конспирации ;)

п.п. Този инцидент става по времето на Брежнев - Сталин вече отдавна е мъртъв, а култът към личността му разкритикуван из основи. ;)

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Целта на Сталин е била да създаде световен СССР, а не да пази света, наистина градноманщина до шия.

Въпреки негативите и позитивите на неговата власт, ключовата му роля в историята го отрежда на едно от първите места в класацията "личност".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Лазер, че е имало, имало е, но интересното е в случая, че е разработен от българи(слухове). По-точно от Георги Ямаков в "Металхим". С тях СССР през 1968-1969 г. "изпарява" няколко китайски дивизии при река Амур и в Казахстан.

Сега за лазера. Говори се че самата технология е много проста.

Всичко започва с един учен - Огюст Френел, при него лазера е бил изработен от стъкло. По-нататък исторяита продължава при Хитлер. Той изпраща научна експредиция в Хималаите, за да търсят корените на чистата арийска раса, но се натъкват на древни съоражения с монтирани лупи с огромна мощност. Находката се пренася във воените заводи в Бохемия, където започват ексерименти с тези изключително интересни оптични лещи за концентрация на светлината. В кря на войната при нахлуванерто на Червената армия в Германия всички разработки са пренесени в Съветския съюз. Там опитите с тези лупи продължават в секретните потделения в Сибир. Първите лещи, изработени от руснаците, са стъклени с доста лошо качество, но въпреки това резултата е задоволителен. По-нататък идва изобретението на генерал Георги Ямаков, който по това време е директор на военнопреомишления комплекс "Металхим" в Сопот, организира прозиводството на лупите от плексиглас...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Добре, нали вече обясних с няколко думи какво е станало. Мързи ме сега да отделям време да изравям точните номера на участващите съветски дивизии, името на полковника и офицерите, които са докладвали и типа на използваните ракети и танкове, само за да те убеждавам, че в този случай не е използван никакъв лазер. Инцидентът при Казахстан пък е съвсем незначителен, там и дума не може да става за лазери - жертвите са съвсем малки, не помня точно колко, но не повече от сто души.

Сега за Хималаите, древните "лазери" и непременното българско участие в цялата история малко ми е втръснало да слушам какви ли не митове. Но незнам, както казах не съм запознат с техническата страна за да оборя тези твърдения. Може би @siriys ще се изкаже по тези въпроси.

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Само да кажа, че моето мнение няма намерение да опровегае поста ти, ако намекваш за това. Става дума за просто за някакъв слух, дошъл незнайно от къде в главата ми. Митовете и легендите са част и от истините за всяко явление и ако не са достоверна информация, то поне добавят енигматичност към нея.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • Глобален Модератор

Това е безспорен факт! Въпроса поставен тук е дали въпреки нечовешките жертви, неговият подход има принос за изграждането и издигането на държавата СССР.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Това е безспорен факт! Въпроса поставен тук е дали въпреки нечовешките жертви, неговият подход има принос за изграждането и издигането на държавата СССР.

Разбира се, както и Хитлер и изградил и издигнал Германия.

И ако не беше влязъл във война, още щеше да я издигне. :good:

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...